Borowina, znana jest z właściwości prozdrowotnych. W medycynie, zaczęto ją wykorzystywać już z początkiem XIX wieku i po dziś dzień, jest ona z powodzeniem używana w roli remedium na różnorodne dolegliwości. Zabiegi z zastosowaniem borowiny, praktykowane są w salonach kosmetycznych, gabinetach fizjoterapeutycznych, uzdrowiskach, jak i w sanatoriach. Jakie dokładnie właściwości oraz zastosowanie ma borowina? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Borowina – właściwości lecznicze
Właściwości dobroczynne borowiny, są związane z niezwykłym bogactwem zawartej w niej materii organicznej. Zawiera ona mikro- oraz makroelementy, żywice, woski, węglowodany, białka, garbniki, pektyny, bituminy, jak również kwasy humusowe. Składniki zawarte w borowinie, w skumulowanym działaniu albo pojedynczo, wykazują właściwości ściągające, bakteriostatyczne, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne.
W leczeniu jakich schorzeń przydatna jest borowina?
- wybrane schorzenia kobiecego układu rozrodczego oraz dolegliwości mające związek z menopauzą, takie jak chociażby: nadżerki, hormonalna niedoczynność jajników,
- schorzenia w obrębie układu pokarmowego: wrzody żołądka, przewlekle występujące zapalenie jelit,
- miażdżyca, jak i powiązane z nią zwężanie się naczyń,
- choroby układu nerwowego, jak: niedowłady, porażenia, rwa kulszowa,
- reumatyzm oraz stany zapalne, przewlekłe i ostre dolegliwości narządów ruchu, w tym mięśni, kości i stawów, również podczas rekonwalescencji po zwichnięciach, stłuczeniach oraz złamaniach.
Borowina w kosmetyce
Z uwagi na swoje właściwości pielęgnacyjne i terapeutyczne, borowina znajduje również zastosowanie w szeroko pojętej kosmetyce. Po zabiegach z jej wykorzystaniem, skóra staje się jędrna oraz gładka, ponieważ otrzymuje ona takie substancje, jak: aminokwasy, magnez oraz żelazo. W kosmetyce borowina, ma niesłabnącą popularność, ponieważ zawiera składniki zarówno biologiczne, jak i chemiczne, które działają bakteriostatycznie oraz nawilżająco.
Borowina w kosmetyce, stosowana jest celem redukowania cellulitu. Staje się to możliwe za sprawą właściwości regenerujących torfu, które pozwalają na pozbywanie się z organizmu toksycznych dla niego substancji. Tego rodzaju zabiegi, opierają się przede wszystkim na nałożeniu na powierzchnię skóry preparatu przygotowanego z borowiny i przykrycie go za pomocą folii – taką czynność, nazywa się body wrappingiem. Dzięki omawianemu zabiegowi, pobudzone zostaje krążenie w układzie limfatycznym, jak i krwionośnym, co również ma wpływ na poprawę wyglądu i stanu zdrowia.