Ubrania dla dzieci wymagają specjalnego traktowania. Aby były czyste i na długo zachowały miękkość, podczas prania należy pamiętać o kilku rzeczach. Zatem jak prać dziecięce ubranka?
Dlaczego ubranka dla najmłodszych należy prać inaczej?
Elementy garderoby dla małych dzieci brudzą się szybciej niż odzież dorosłych. Plamy często zasychają lub bywają trudno zmywalne. Poza tym każdy rodzic powinien pamiętać, że skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna, a więc i podatna na podrażnienia. Dlatego też liczy się nie tylko wysoka jakość tkaniny, z jakiej są wykonane ubranka, ale także środki piorące, których używa się do redukcji zabrudzeń.
W jakiej temperaturze prać dziecięce ubranka?
W przeciwieństwie do ubrań dorosłych, dziecięcą odzież powinno się prać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Dlaczego? Wyższa temperatura pozwoli na pozbycie się z ubrań nie tylko zanieczyszczeń, ale także bakterii i roztoczy. Nie każdy rodzic zdaje sobie również sprawę, że bardzo istotne jest wrzucenie do pralki nowego kompletu ubrań kupionego w sklepie. To, że na ubraniu widnieje metka, nie oznacza, że nie jest ono brudne. Nigdy nie wiadomo, ile czasu spędziło na wieszaku. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo malucha i niską odporność, nowe ubranko warto wyprać, nastawiając pokrętło pralki na 90 stopni Celsjusza. Później śmiało możemy zejść o 30 stopni w dół.
Jeśli chodzi o czas prania, obowiązuje tu jedna zasada: im dłużej, tym lepiej. Im dłużej ubranka malucha wirują w pralce, tym większe prawdopodobieństwo, że pozbędziemy się brudu i wszystkich bakterii.
Jakich preparatów używać?
Środki piorące mają tu kolosalne znaczenie. Cienka skóra dziecka narażona jest na substancje chemiczne, które powodują podrażnienia oraz bolesne zaczerwienienia. Swoją uwagę powinniśmy zatem kierować na produkty hipoalergiczne, pozbawione szkodliwych składników uczulających. Przeglądając etykietę, nie powinniśmy natknąć się na kwas borowy, substancje zapachowe i barwiące. To właśnie one są najbardziej szkodliwe dla brzdąca. Warto również sięgnąć po płyny i proszki do prania, którym wystawiona została pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. Możemy wtedy spać spokojnie.
Nawet przy używaniu środków antyalergicznych niezmiernie ważne jest nastawienie pralki na tryb dodatkowego płukania. Mamy wtedy pewność, że wszystkie pozostałości detergentów zostały usunięte z ubranek.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Uporczywe plamy, na przykład z owoców, powinniśmy zaprać najpierw ciepłą wodą (można dodać odrobinę płynu do mycia naczyń lub szarego mydła). Dopiero potem brudne ubranko wrzucamy do pralki. Dzięki temu resztki jedzenia nie „wylądują” w bębnie urządzenia.
Wiele matek zadaje sobie pytanie, czy ubranka dla dzieci powinno się prasować. Otóż w pierwszych miesiącach życia jest to jak najbardziej wskazane. Po wypraniu i wysuszeniu odzież dla maluszka należy prasować w temperaturze nawet 200 stopni Celsjusza. Ta czynność zalecana jest do momentu aż pociecha skończy 3 lata.