Niektórzy z nas próbują pozbyć się grudek powstających na powiekach domowymi sposobami, inni zaś w ogóle nie przejmują się zmianami. Jednak w przypadku wystąpienia grudek, dobrze jest wiedzieć z jaką zmianą mamy do czynienia.
Gradówka – przyczyny, leczenie, usunięcie
Gradówka jest grudką, która może pojawić się na dolnej lub górnej powiece. Jest ona stanem zapalnym, w którym dochodzi do zamknięcia przewodów odpowiedzialnych za odprowadzanie wydzieliny. Krostka na powiece nie jest bolesna, jednak powoduje dyskomfort w obrębie oka, a nawet może wpłynąć na nasz wzrok. Głównymi przyczynami pojawiania się tej grudki są m.in. trądzik różowaty, nadczynność gruczołów Meiboma, wady wzroku czy nieleczony jęczmień. Guzek ten zazwyczaj znika samoistnie, jednak w niektórych przypadkach rośnie powodując ból oraz problemy z widzeniem. Taki stan należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o dalszym leczeniu lub chirurgicznym usunięciu. Zabieg usunięcia grudki przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa on ok.20 minut.
Jęczmień – objawy, rodzaje, przyczyny
Jęczmień to ropna grudka, której ujście znajduje się koło powieki. Powstaje ona z zaczerwienienia, które swędzi i może powodować ból. Nieleczony jęczmień, niekiedy przekształca się w gradówkę. Za powstanie tej zmiany odpowiadają bakterie, które przedostają się do błony śluzowej. Innymi czynnikami jakie mogą wywołać tę grudkę są: trądzik lub łojotok, soczewki kontaktowe, źle usunięty makijaż, jasna karnacja lub alergie oraz starszy wiek. Do głównych objawów tej zmiany możemy zaliczyć: ból powieki, łzawienie, obrzęk czy wrażliwość na światło. Jęczmień możemy podzielić na zewnętrzny oraz wewnętrzny. Pierwszy rodzaj wywołują gronkowce, a grudka rośnie na powiece, by następnie pęknąć i zaschnąć. Jęczmień wewnętrzny wywołują gruczoły tarczkowe, a zmiana jest bardziej bolesna, mniej widoczna i znika sama.
Mięczak zakaźny
Jest to guzek zakaźny występujący bardzo często u dzieci, wywołuje go wirus MCV. Jego barwa jest półprzezroczysta, a w momencie ściśnięcia wypływa kaszkowata masa. Mięczaki, które są umiejscowione na samym brzegu powieki prowadzą do stanów zapalnych.
Brodawka łojotokowa
Zmiana ta posiada różny wygląd oraz kształt, jednak często przybiera kolor brązowy. Grudka występuje u osób starszych lub w średnim wieku. Brodawka łojotokowa powstaje na skutek namnażania komórek naskórka.
Kaszak
Guz ten powstaje samoistnie lub z gruczołów łojowych na górnej lub dolnej powiece. Zmiana ta posiada kształt i gładką powierzchnię, a po wyciśnięciu wydostaje się kaszkowata masa.
Róg skórny i inne rodzaje grudek
Zmiana ta może mieć podłoże łagodne oraz złośliwe i jest podstawą do wykonania biopsji. Grudka ta otrzymała nazwę ” rogów skórnych”, ponieważ wygląda jak małe rogi. Guzek ten powstaje na skutek nadmiernego rogowacenia naskórka.
Do pozostałych zmian jakie wystąpić mogą na powiekach możemy zaliczyć: prosaki i kępki żółte.
Większość z opisanych tutaj zmian ma charakter łagodny. Jednak niektóre objawy takie jak, np. utrata rzęs w okolicy narośli czy owrzodzenie i krwawienie mogą wskazywać na ich złośliwy charakter.