Ludzki organizm w różny sposób reaguje na spożywany pokarm. Bardzo często reakcje te są trudne do przewidzenia i dopiero po wielokrotnych próbach można stwierdzić, który rodzaj pokarmu wywołuje niepokojące objawy. Wśród wielu rodzajów nietolerancji pokarmowych, jedną z najczęściej diagnozowanych jest skaza białkowa.
Czym jest skaza białkowa?
Skaza białkowa zazwyczaj kojarzy się z chorobą, która dotyka głównie dzieci. Przede wszystkim jest diagnozowana w wieku niemowlęcym i wiąże się ze spożywaniem białka obecnego w mleku krowim. Z biegiem lat, zazwyczaj około trzeciego roku życia, skaza białkowa i wszelkie jej objawy nagle zanikają. Jest to bardzo powszechne zjawisko, którym rzadko należy się martwić.
Jednakże w niektórych przypadkach organizm wciąż nieprawidłowo reaguje na spożywane białko. Niekiedy dotyczy to tylko białka pochodzenia zwierzęcego, w innych zaś nawet pokarmy roślinne mogą wywoływać symptomy. Jest to stosunkowo nowe odkrycie, które jednak pomogło zrozumieć dlaczego tak wiele osób cierpi na objawy związane z nietolerancją białka nawet po przejściu na dietę bogatą w białko roślinne
Skaza białkowa u dorosłych nie jest często diagnozowana. Jednakże może być dużym utrapieniem. Jest bowiem trudna do leczenia, ponieważ tak naprawdę można ją tylko kontrolować poprzez zmianę w diecie. W przypadku bardzo intensywnego zaostrzenia symptomów zawsze można jednak zastosować leczenie skierowane na konkretny objaw. Ostatecznym rozwiązaniem zawsze jednak pozostaje starannie przeprowadzona modyfikacja diety.
Jakie objawy daje skaza białkowa u dorosłych?
Skaza białkowa daje wiele objawów, a często są one trudne to połączenia w spójną całość, która pozwala na postawienie szybkiej diagnozy. Przede wszystkim to u dorosłych skaza białkowa jest trudna do stwierdzenia właśnie przez różnorodność symptomów jakie wywołuje. Często jest mylona z zupełnie odmiennymi schorzeniami, między innymi z atopowym zapaleniem skóry. Krostki i zaczerwienienie skóry wywołane skazą białkową jest bowiem bardzo podobne do objawów, jakie dają inne choroby skórne. Oprócz tego skaza białkowa u dorosłych może się objawiać kaszlem i katarem, co może się wydawać zupełnie niepowiązane z rodzajem spożywanych na co dzień pokarmów. Jednakże organizm potrafi w bardzo dziwny sposób reagować na alergie i nietolerancje, zatem przy stawianiu diagnozy nie należy bagatelizować żadnych objawów. Oprócz tego standardowym symptomem skazy białkowej jest ból brzucha. Dotyczy on zarówno dzieci, jak i dorosłych i występuje przede wszystkim zaraz po spożyciu pokarmów bogatych w białko.
Gdy skaza białkowa zostanie wykryta u osoby dorosłej, podstawowym leczeniem jest dieta eliminacyjna. Polega na odstawieniu poszczególnych pokarmów w których występuje dużo białka. Jest to jednak dieta tymczasowa, zatem skaza białkowa u dorosłych nie wiąże się z całkowitym przejściem na dietę ubogą w białko. Konkretne zalecenia i informacje muszą jednak zależeć od rozwoju choroby w indywidualnych przypadkach i zawsze powinny pochodzić prosto od lekarza prowadzącego.