trilli.pl

Blog dla kobiet

odstające uszy u niemowlaka
Dziecko Zdrowie

Czy odstające uszy u niemowlaka są powodem do niepokoju?

Wygląd małych dzieci rzadko kiedy przekłada się na to, jak będą one wyglądać po latach. Niemowlęta rodzą się bowiem z bardzo zaburzonymi proporcjami. Głowa jest duża w stosunku do ciała, co utrudnia rzetelną ocenę tego, czy ogólny wygląd dziecka jest w jakikolwiek sposób nieprawidłowy. Spośród wielu części ciała niemowlaka, które mogą jednak powodować niepokój, jednymi z najważniejszych są uszy.

Wygląd uszu u niemowlaka

Uszy niemowlaka mogą ściągać dużo uwagi. Niestety uwaga ta nie zawsze jest pozytywna. Wiele bowiem zależy od tego jak uszy prezentują się względem pozostałych części ciała małego dziecka.
Bardzo często zauważanym problemem są odstające uszy u niemowlaka. U wielu rodziców budzą one ogromny niepokój. Niepokój ten nie wynika jednak ze zmartwienia nad zdrowiem fizycznym dziecka, ale bardziej nad jego przyszłym zdrowiem psychicznym. Jak bowiem łatwo można się domyślić, odstające uszy należą do cech, które są niezwykle zauważalne i to rzadko w sposób pozytywny. Z kolei dzieci, zwłaszcza te małe, potrafią być szczególnie złośliwe. Odstające uszy u niemowlaka mogą być zatem ponurą zapowiedzią jego przyszłych kompleksów i utrudnionych relacji z rówieśnikami. Czy jednak istnieje powód, aby już na etapie wieku niemowlęcego przejmować się wyglądem uszu dziecka?

Odstające uszy u niemowlaka – co zrobić?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawę, kształt i położenie uszu dziecka po porodzie może być związany nie tyle z ich naturalnym wyglądem, ale z samą ciążą. Bardzo często bowiem odstające uszy u niemowlaka są wynikiem jego położenia w macicy podczas ostatnich miesięcy przed porodem. W takich przypadkach, odstające uszy zaczną zanikać w ciągu paru tygodni lub miesięcy po porodzie. Zatem niepokój rodziców o przyszły wygląd dziecka jest całkowicie nietrafiony.
Uszy, ich położenie, kształt i rozmiar są determinowane przez wiele czynników, z których najsilniejszymi są oczywiście geny. W bardzo rzadkich przypadkach, odstające uszy mogą być wynikiem nieprawidłowości w rozwoju małej chrząstki występującej w małżowinie. Stwierdzenie jednak z czego ostatecznie wynika wygląd uszu jest możliwe tylko po paru miesiącach życia dziecka. Przed tym czasem nie ma tak naprawdę powodu, aby martwić się na zapas czy też na poważnie zacząć rozważać operację na odstające uszy.
Warto jednak pamiętać, że operacja taka jest jak najbardziej możliwa i bardzo mało inwazyjna. Oczywiście nie zaleca się wykonywać jej na małych dzieciach, jeżeli jednak rodzicom bardzo zależy na tym, aby uniknąć kompleksów i innych problemów, jest to opcja warta do rozważenia. Dobrze jest jednak inwestować w inne metody dbania o samoocenę i pewność u dziecka, zatem wszelkiego rodzaju operacje na pewno nie powinny być pierwszym sposobem na rozwiązanie problemu. Ostatecznie jednak odstające uszy u niemowlaka to temat, którym warto się zainteresować na długo po porodzie. Nigdy bowiem tak naprawdę nie wiadomo, jak dziecko będzie wyglądać jak podrośnie, a wszystkie jego cechy wyglądu zaczną się rozwijać.